Logo 7landslg
logo 7landlg

7 LANDS LOGISTICS

Al. Jerozolimskie 81/710

02-001 Warszawa, Polska

7-lands-logistics-linkedin

© Copyright 2023 - 7 Lands Logistics - All rights reserved

29 października 2023

 

Tranzyt towarów z Ukrainy w ostatnich latach stał się utrudniony dla polskiego rynku transportowego. Z uwagi na konflikt zbrojny na wschodzie Ukrainy oraz jej nieprzystąpienie do Unii Europejskiej procedury są bardziej skomplikowane niż w przypadku krajów członkowskich UE. W artykule przedstawimy, jak wygląda sytuacja na linii Polska-Ukraina w kontekście tranzytu zewnętrznego oraz jakie wyzwania stawiają przed przewoźnikami warunki wojenne.

 

Procedury tranzytowe związane z tranzytem zewnętrznym

 

Tranzyt zewnętrzny towarów z Ukrainy wymaga od przewoźników dopełnienia szeregu formalności, takich jak zmiana statusu celnego towarów czy sporządzenie odpowiedniej dokumentacji. Przewoźnicy muszą także uwzględnić ryzyko związane z konfliktem zbrojnym na wschodzie kraju oraz ewentualne opóźnienia wynikające z kontroli granicznych. W praktyce oznacza to, że transport drogowy między Polską a Ukrainą musi być starannie zaplanowany, aby uniknąć nieprzewidzianych sytuacji i zagwarantować bezpieczeństwo ładunku oraz personelu.

 

Drogowy tranzyt towarów z Ukrainy – możliwości i wyzwania

 

Mimo trudnych warunków polscy przewoźnicy są przygotowani do realizacji drogowego tranzytu z Ukrainy. Dysponując rozbudowaną flotą pojazdów o różnej ładowności, są w stanie przewozić zarówno ładunki niebezpieczne, jak i wielkogabarytowe czy wymagające specjalnych warunków transportu, takich jak chłodnie. Aby sprostać wyzwaniom związanym z tranzytem zewnętrznym, przewoźnicy muszą jednak dostosowywać się do ewentualnych zmian na bieżąco.

 

Obecna sytuacja w warunkach wojennych

 

Konflikt zbrojny na wschodzie Ukrainy wpływa na sytuację w zakresie tranzytu towarów z tego kraju. Przewoźnicy muszą uwzględnić ryzyko związane z działaniami wojennymi oraz ewentualnymi zakłóceniami na trasach transportowych. W praktyce może to oznaczać konieczność korzystania z alternatywnych dróg czy wydłużenie czasu transportu. Istotne jest także ścisłe monitorowanie sytuacji na granicy oraz dostosowanie się do ewentualnych zmian w przepisach dotyczących tranzytu zewnętrznego.

 

Tranzyt z Ukrainy w warunkach wojennych. Jak wygląda sytuacja?

Mail 7landslg
Wycena 7landslg
Telefon 7landslg
7 lands logistics global freight shipping
7-lands-logistics-nav